Kuaförlüğün tanımı ve tarihçesi

günün modasına kişinin zevkine,vücut ve yüz ölçülerine,sosyal yasantısına uygun olarak saçın kesimini,biçimlenmesini,boyanmasını esas alan meslek dalıdır.
Kuaför kelimesi fransızca COIFFEUR kelimesinden alınmıştır.Türkçe karşılığı BERBER' dir.1970 yılına kadar kadın berberi olarak  bilinen kuaförler 1970'li yıllardan sonra kuaför olarak anılmaya başlanmıştır.
ancak resmi makamlarda halen kadın berberi olarak kullanılmaktadır

 

« :»


SANATKAR KİME DENİR:Güzel sanatlara ait eserler meydana getirmekte bilgi ve ustalığı olan,o işi meslek edinerek sanatla uğraşan kişilere sanatkar denir.

ben artı olarak sanatla alakalı kendi fikirlerimi ve düşüncelerimi yazmak istiyorum ...
kuaförlük mesleğini yapan bi cok kişi var ve bu bir cok kişi bunu okusa gerçi okumasınada pek gerek yok bu meslekte olupta işi sanatıyla icra etmesede kendini sanatkar sanan bazı insanlar var ......cama yazarlar işte kesim 2 ytl? iste onun sanatıda 2 ytllıktır!!!!!!! bir düzen tutturup giderler her gelen gelin başı aynıdır farklı bişe yok tuttururlar bişe devam ederler hep aynı topuz hep aynı lahana!ve onlar kendini sanatkar sanarlar aslında sanatla pek alakası olmayan bu işi sadece sürümle kazanan insanlar !

İĞİ MEZİYETLERE SAHİP YETİŞKİN BİR KUAFÖRÜN ÖZELLİKLERİ

Kuaför meslek ve ticaret ahlakına sahip olmalıdır. Mesleğinde başarı kazanmak için şunu bilmelidir,meslek yalnız bilgiye ve tekniğe dayanan bir iş değildir yani ahlaki değerlerle birlikte her meslek eğitici,iyileştirici,düzeltici bir meslek olur ve başarı kazanır. Kuaförlük hem sanat hem'de ticaret yönü olan bir meslek olduğuna göre meslek ve ticaret ahlakı çok önemli bir husustur.Ayrıca görev sorumlugu taşımalı , mesleğini sevmeli,mesleki yenilikleri takip etmeli,çalışkan ve eli çabuk olmalı,temiz,titiz ve tutumlu olmalı,iyi ahlaklı,kişilik sahibi olmalı.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !